Informācija medijiem no Latvijas Zaļais punkts
03.08.2020

Atkritumu šķirošanas iespējas Jaunciema apkaimē

Kopš šā gada 20.maija Rīgas Ziemeļu rajonā un Vidzemes priekšpilsētā atkritumu apsaimniekošanu un šķirošanu nodrošina vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide”. Veicinot atkritumu šķirošanas paradumus sabiedrībā, Latvijas Zaļais punkts sadarbībā ar SIA “Eco Baltia vide” apkopojis informāciju par atkritumu šķirošanas iespējām Jaunciemā, kā arī skaidro atkritumu šķirošanas pamatprincipus.

Kādus atkritumu veidus iespējams šķirot Jaunciema apkaimē?

Jaunciema apkaimē tiek nodrošinātas iespējas šķirot dažāda veida plastmasas, papīra, metāla iepakojumus jeb vieglo iepakojumu - PET pudeles, šampūnu, dušas želeju, vējstikla šķidrumu un citas līdzīga veida plastmasas pudeles un kanniņas, krējuma plastmasas bundžiņas (bez folija veida vāciņu aizdarēm), plastikāta maisus, piena un sulu pakas, metāla bundžas un kārbas, makulatūru, grāmatas, žurnālus (izņemot laminētus) u.c. tīrus iepakojuma veidus. Tāpat iedzīvotāji aicināti šķirot stikla taru – stikla pudeles un burkas, elektroiekārtas, akumulatorus, autoriepas, motoreļļas un citus atkritumu veidus. Sadarbojoties SIA “Eco Baltia vide” ar Latvijas Zaļo punktu, Rīgas Ziemeļu rajona un Vidzemes priekšpilsētas iedzīvotājiem pieejami arī tekstila šķirošanas konteineri.

Kur izmest sašķirotos atkritumus?

Vieglā iepakojuma (plastmasas, papīra, metāla), kā arī stikla šķirošana iedzīvotājiem tiek nodrošināta kā publiski pieejamos atkritumu šķirošanas punktos, tā arī individuālās atkritumu tvertnēs. Publiski pieejamo šķirošanas punktu atrašanās vietas pieejamas šeit - http://www.zalais.lv/lv/kur-izmest/Tāpat Jaunciema iedzīvotājiem – gan juridiskām, gan fiziskām personām, ir iespēja pieteikt šķirošanas konteinerus stiklam un vieglajam iepakojumam lietošanai savā privātajā teritorijā. Privātmāju iedzīvotājiem šajā jautājumā jāvēršas pie SIA “Eco Baltia vide”, zvanot pa tel.8717 vai rakstot uz e-pastu [email protected]. Savukārt daudzdzīvokļu ēku iemītniekiem jāvēršas pie sava namu apsaimniekotāja.

Elektroiekārtu izvešanu Jaunciemā, tāpat kā visā Rīgas teritorijā, nodrošina SIA “Eco Baltia vide”  bez maksas no iedzīvotāju un uzņēmumu adresēm. Pieteikt tehnikas izvešanu var, zvanot pa tel. 8717 vai rakstot uz e-pastu [email protected]. Šobrīd, ievērojot piesardzības prasības, elektroiekārtu izvešana tiek nodrošināta bezkontakta veidā. Piesakot elektroiekārtu izvešanu, klients tiek informēts par datumu, kad pakalpojums tiks sniegts. Baterijas un mazo elektroniku iespējams šķirot speciālās šķirošanas kastēs, kas pieejamas lielākajos veikalos “Rimi” un “Maxima” visā Latvijā. Veikalu adreses, kur pieejamas bateriju, akumulatoru un elektroiekārtu nodošanai paredzētās tvertnes, pieejamas http://www.zalais.lv/lv/kur-izmest/

Citus atkritumu veidus, tostarp autoriepas, auto akumulatorus, baterijas, metāllūžņus, koka iepakojumu, logu stiklu, lampas, spuldzes, smēreļļas u.c.  iespējams arī nogādāt uz SIA “Eco Baltia vide” atkritumu šķirošanas laukumu Getliņu ielā 5, Rumbulā. Šos atkritumus, tostarp arī būvgružus nekādā gadījumā nedrīkst novietot pie atkritumu konteineriem. Vairāk informācijas par atkritumu šķirošanas laukumu un tur pieņemtajiem atkritumu veidiem pieejama šeit - https://www.ecobaltiavide.lv/wp-content/uploads/2017/06/Skiroto-atkritumu-pienemsana2019.pdf

Informāciju par atkritumu šķirošanu Rīgas Ziemeļu rajona un Vidzemes priekšpilsētas iedzīvotāji var uzzināt arī SIA “Eco Baltia vide” mobilajā lietotnē “Eco Baltia”. Tā pagaidām pieejama klientiem ar aktīviem līgumiem, kuri izmanto “Android” operētājsistēmu, taču tuvākajā laikā tiks pielāgota arī “iOS” lietotājiem.

Kas jāzina par iepakojuma un stikla šķirošanu?

Iepakojuma šķirošana to materiālu daudzveidības dēļ nereti šķiet sarežģīta, tomēr tā nebūt nav. Šķirošanas konteinerā drīkst izmest teju visus iepakojumu veidus. Galvenais faktors – tam jābūt iepakojumam un tīram no pārtikas vai citu vielu atliekām. Svarīgākais pirms tā izmešanas – to izskalot un pēc iespējas saplacināt.

Stikla šķirošanas konteinerā drīkst izmest tikai dažāda veida un krāsas stikla pudeles, kā arī stikla burkas. Šajā konteinerā nedrīkst izmest māla, stikla traukus un citus izstrādājumus no stikla vai porcelāna, logu, automašīnu un līdzīga veida stiklus u.c., jo tie veidoti no kompozītmateriāliem un nav pārstrādājami līdz ar iepakojuma stiklu. Stikla tarai pirms izmešanas jābūt izskalotai, lai tajās nebūtu dzērienu vai ēdienu paliekas. Pirms izmešanas plastmasas vai metāla vāciņus var izmest vieglā iepakojuma šķirošanai paredzētajā tvertnē.

Ko nekādā gadījumā nevajadzētu izmest šķiroto atkritumu konteinerā?

Atkritumu šķirošanas konteineros nedrīkst izmest vienreizlietojamos traukus, salmiņus un citus līdzīgus izstrādājumus, kā arī foliju, putuplastu u.c. Pie šķirotajiem atkritumiem nekādā gadījumā nedrīkst izmest nešķirotos sadzīves atkritumus, jo šķiroto atkritumu pāršķirošana pamatā notiek manuāli (ar rokām). Ja konteinerā tiek konstatēts liels daudzums sadzīves atkritumu (vismaz 5 % no kopējā apjoma), tad viss saturs automātiski tiek uzskatīts par nešķirotajiem atkritumiem un nonāk atkritumu poligonā.

Iedzīvotāju atbildība par atkritumu novietošanu neatļautās vietās.

Par neatbilstošu atkritumu apsaimniekošanu un pārkāpumu izdarīšanu var tikt piemērots administratīvais sods pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa. Fiziskajām personām naudas sods var sasniegt pat 1000 eiro, bet juridiskajām personām tas var tik noteikts līdz 2900 eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez to konfiskācijas.

Kādi ir atkritumu šķirošanas ieguvumi?

Pareizi šķirojot atkritumus, iedzīvotāji parūpējas par to, lai viņu radītie atkritumi nenonāktu poligonā, bet gan apsaimniekošanas procesā tiktu nogādāti pārstrādē un kļūtu par jaunām izejvielām. Pēc iepakojuma izmešanas šķirošanas konteinerā tas pēc tam nonāk rūpnīcā, kur tiek vēlreiz manuāli sašķirots pa materiālu veidiem. Pārstrādes rezultātā tiek ražotas otrreizējās izejvielas, no kurām tiek izgatavoti jauni ikdienā nepieciešami priekšmeti. Līdz ar to mazāk materiālu dažādu lietu ražošanai nepieciešams izmantot no pirmreizējiem dabas resursiem. Atbildīgi šķirojot ikdienā radītos atkritumus, iedzīvotājiem ir iespēja arī samazināt savus izdevumus par sadzīves nešķiroto atkritumu izvešanu, jo šķiroto atkritumu izvešana tiek nodrošināta bez maksas. Jo vairāk iedzīvotāju iesaistīsies atkritumu šķirošanā, jo retāk būs nepieciešama sadzīves atkritumu izvešana un mazāks apjoms atkritumu nonāks poligonos un apkārtējā vidē.

Plašāka informācija par Latvijas Zaļo punktu, kā arī atkritumu šķirošanu pieejama www.zalais.lv. Vairāk par atkritumu apsaimniekošanu un šķirošanas iespējām Rīgas Ziemeļu rajonā un Vidzemes priekšpilsētā pieejama www.ecobaltiavide.lv, kā arī mobilajā lietotnē “Eco Baltia”.